Odwiedź nas na
Facebook icon
Kierownica z lewej strony w samochodach z Japonii? Wyjaśniamy!

Kierownica z lewej strony w samochodach z Japonii? Wyjaśniamy!

Opublikowano:
7/8/2023

Wiele osób planuje sprowadzenie samochodu z Japonii. Nie każdy jednak wie, że w wielu japońskich modelach znajduje się kierownica po lewej stronie. Może to powodować trudności podczas kierowania pojazdem na polskich drogach. Właśnie z tego powodu tłumaczymy, jak bardzo popularne są samochody z kierownicą po lewej stronie i dlaczego można się z nimi spotkać na licytacjach.

Spis treści:

  • Japonia to miejsce narodzin wielu kultowych samochodów
  • Modele zarówno z kierownicą po prawej, jak i lewej stronie
  • Dlaczego w Japonii większość samochodów ma kierownicę po prawej stronie?
  • Jak wygląda kwestia samochodów z kierownicą po lewej stronie?

Japonia to miejsce narodzin wielu kultowych samochodów

Niezaprzeczalnie to właśnie w Japonii powstało wiele kultowych wręcz marek i modeli samochodów. Auta z Japonii cieszą się zainteresowaniem na całym świecie. Warto mieć na uwadze fakt, że jest to jeden z krajów, który wypuszcza na rynek największą liczbę pojazdów. Dzięki temu mają one szansę docierać do kierowców z wielu innych państw, którzy szukają dla siebie sprawdzonych i bezpiecznych aut. Tutaj trzeba zaznaczyć od razu, że nie wszystkie samochody, które pozostają na rynku krajowym, importowane są do innych krajów. Nie tylko ze względu na to, że wiele z modeli jest naprawdę potężnych i nie są one dopuszczone na inne drogi, ale i dlatego, że kierownice zamontowane są po prawej stronie.

Kierownica z lewej strony? Modele z kierownicą po prawej i lewej stronie

Finalnie często można spotkać się z tym, że te same modele produkowane są z kierownicą zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Kierownica z lewej strony w samochodach montowana jest w autach, które trafiają bezpośrednio na zagraniczny rynek, a te z kierownicą po prawej pozostają najczęściej w Japonii. Dzieje się tak ze względu na ogromną ilość produkowanych i eksportowanych samochodów. Właśnie z tego powodu trzeba było znaleźć wyśrodkowanie pomiędzy modelami z kierownicą po lewej a modelami z kierownicą po prawej stronie. Oczywiście, gdy planuje się zakup samochodu na japońskiej licytacji, jest to jedna z głównych kwestii, które natychmiast trzeba sprawdzić i mieć na uwadze. Zdarza się bowiem, że kwestia: kierownica z lewej strony czy z prawej to jedynie decyzja uwzględniająca osobiste preferencje.

Kierownica z lewej strony w samochodach z Japonii - dlaczego?

Japończycy poruszają się samochodami z kierownicą po prawej stronie dlatego, że ruch jest lewostronny i taki układ pojazdu dopasowany jest do obowiązujących norm i przepisów. Mimo to wielu mieszkańców tego kraju stawia jednak na samochód z kierownicą po lewej stronie. Uznaje się nawet, że kierownica po lewej stronie stanowi swego rodzaju wyznacznik statusu, ponieważ udowadnia, że dana osoba może pozwolić sobie na to, aby jeździć „europejskim” samochodem.

Kierownica z lewej strony w autach japońskich - wyjaśniamy!

Ale wróćmy jeszcze raz do kwestii japońskich pojazdów, które od razu posiadają kierownicę po właściwej z naszego punktu widzenia stronie. Dostępne są one zarówno na licytacjach, jak i wszelkiego rodzaju aukcjach. Zwłaszcza wtedy, gdy są to samochody amerykańskie. Japończycy są więc lepiej przyzwyczajeni do prowadzenia pojazdu, który posiada kierownicę z drugiej strony niż wskazywać mógłby na to ruch lewostronny. Warto też od razu zaznaczyć, że w Japonii przemieszczanie się pojazdem, który ma kierownicę po lewej stronie, jest jak najbardziej legalne i z tego tytułu nie ma żadnych konsekwencji prawnych. Oczywiście można zadać sobie pytanie – jak w takim razie załatwia się nawet najpowszechniejsze czynności, takie jak płacenie za autostradę? Wiele takich miejsc zaprojektowanych zostało specjalnie dla osób, które posiadają taki model samochodu, a więc wygoda pozostaje na pierwszym miejscu.

Warto też wiedzieć, że Europejczycy bardzo chętnie sprowadzają samochody używane z Japonii z kierownicą po lewej stronie także i z innego powodu. Jakiego? Dla Japończyków zagraniczne samochody z lewostronnym układem często kojarzone są z wysokim statusem. To dlatego wielu z nich marzy o tym, aby móc sobie pozwolić na auto marki BMW czy Porsche. Japońskie licytacje są wręcz pełne tych marek! W efekcie jednak ich właściciele często je oszczędzają, traktują po prostu reprezentacyjnie, dzięki czemu samochód ma niski przebieg. To natomiast cieszy każdego potencjalnego nabywcę. Właśnie dlatego często sprowadzenie i transport auta z Japonii takiej marki wychodzi taniej, niż jego zakup w sąsiednim kraju. Nawet jeśli doliczyć trzeba cło i inne opłaty, w zamian otrzymać można pojazd wysokiej jakości o korzystnym przebiegu. Dodatkowo rynek luksusowych, ale używanych samochodów z kierownicą po lewej stronie kierunkuje się głównie właśnie na klientów zagranicznych, a nie na nabywców pochodzących z Japonii.

Szukasz dla siebie samochodu z kierownicą po lewej stronie? Warto sprawdzić japońskie licytacje, które pełne są najnowszych i często nawet luksusowych propozycji, dodatkowo w okazjonalnych cenach. Auta klasyczne z Japonii? Mercedesy z Japonii? Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze zadbasz o każdy szczegół i wszystkie formalności, skorzystaj ze wsparcia fachowego pośrednika.

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.