Odwiedź nas na
Facebook icon
Rejestracja auta z Japonii – jakie formalności trzeba spełnić?

Rejestracja auta z Japonii – jakie formalności trzeba spełnić?

Opublikowano:
7/8/2023

Sprowadziłeś samochód z Japonii, ale nie za bardzo wiesz, jak dalej postąpić? Rejestracja samochodu z Japonii nie zawsze jest taka prosta, jak się na początku wydaje. Właśnie dlatego musisz się do tego odpowiednio przygotować i zgromadzić dokumenty, które będą w tym procesie niezbędne. Oczywiście korzystne jest także podjęcie współpracy z profesjonalistami, którzy poprowadzą cię przez cały import i proces transportu auta z Japonii. Pomogą ci na każdym etapie: od licytacji auta aż po jego rejestrację, abyś miał pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione. Poniżej tłumaczymy, jak wygląda rejestracja samochodu z Japonii w naszym kraju.

Spis treści:

  • Prawo, które nie zawsze jest dostosowane
  • Skąd ten problem?
  • Jak wyglądają w tym przypadku odstępstwa od reguły?
  • Korzystanie z pośrednika ułatwi zgromadzenie dokumentacji

Rejestracja auta z Japonii - prawo, które nie zawsze jest dostosowane

Co prawda Polska należy do Unii Europejskiej już od dłuższego czasu, ale nadal nie wszystkie przepisy są takie jak w pozostałych krajach. Właśnie z tego powodu czasami może dojść do zamieszania bądź pomyłki. Warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce nie można rejestrować pojazdów, które posiadają kierownicę po prawej stronie, a także tych, które posiadają krótki numer VIN, który pochodzi bezpośrednio od pojazdów importowanych z Japonii. W tym momencie możecie powiedzieć: Ale jak to możliwe?! Przecież w teorii Polska otrzymała prawo do rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie już w 2015 roku. No właśnie, wciąż teoretycznie, bo w praktyce nie wszystkie pojazdy da się zarejestrować w ten sam sposób i na tych samych zasadach. Te trudności dotyczyć mogą japońskich samochodów pochodzących z rynku wewnętrznego, które zostały sprowadzone bezpośrednio z Japonii.

Problem z rejestracją auta z Japonii - skąd się bierze?

Skąd wynikają takie trudności z zarejestrowaniem klasycznego samochodu sprowadzonego z Japonii? Powodem są wspomniane już kwestie dotyczące kierownicy zamontowanej po prawej stronie pojazdu oraz krótkiego numeru VIN. Z reguły ten numer powinien posiadać 17 znaków. Japończycy skrócili go jednak do jedynie 10. O ile wcześniej taka rejestracja była jeszcze w pełni możliwa, obecnie pojawia się więcej przeszkód. Można wstąpić oczywiście na drogę prawną, ale nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie, no i co istotniejsze, może zająć wiele czasu.

Rejestracja samochodu z Japonii - jak wyglądają w tym przypadku odstępstwa od reguły?

Aby pozytywnie zakończyć swoją sprawę, często wystarczy przyjrzeć się ewentualnym odstępstwom od tych przepisów. Przede wszystkim, planując import auta, w szczególności samochody używane z Japonii, o wiele korzystniej będzie zdecydować się na wariant, który posiada kierownicę po lewej stronie, czyli tak jak w naszym kraju. Zwłaszcza że w Japonii wcale nie jest to rzadkością, a więc spokojnie możesz trafić na takie pojazdy. Jeśli chcesz zaoszczędzić nieco czasu i mieć pewność, że podczas rejestracji auta z Japonii wszystko będzie przebiegać bez zakłóceń i jest odpowiednio zorganizowane, od razu zwróć uwagę na modele z kierownicą po klasycznej stronie.

Wyróżnić można jednak jeszcze inne uwarunkowania, które ułatwią spełnienie wszelkich formalności i zarejestrowanie wybranego przez siebie samochodu w Polsce. Jedną z opcji jest ta, gdy auto zostało zarejestrowane już wcześniej w jakimś innym kraju Unii Europejskiej. Przerejestrowujesz wtedy samochód, który zarejestrowany był już w Europie – czyli nie przyjechał do Polski bezpośrednio z Japonii. Kolejną możliwością rejestracji auta z Japonii jest też wystąpienie do ministerstwa o odstępstwo i potraktowanie takiego przypadku indywidualnie. Jednak może okazać się to dość czasochłonnym rozwiązaniem, na które nie zawsze każdy się zdecyduje. Zwłaszcza, że może zakończyć się ono niepowodzeniem.

Korzystanie z pośrednika przy rejestracji auta z Japonii ułatwi zgromadzenie dokumentacji

Korzystanie z działań pośrednika w kwestii importu japońskiego samochodu do Polski jest o wiele łatwiejsze, ponieważ przed potrzebną rejestracją, otrzymujesz od niego wszystkie dokumenty, które są do tego niezbędne. W przeciwnym razie, zajmując się tym samodzielnie, o wszystko trzeba zadbać samemu. To wymaga nie tylko sporo czasu, ale i uwagi, aby o niczym nie zapomnieć i niczego nie przeoczyć. Po zakończeniu współpracy związanej z importem samochodu do kraju docelowego (niezależnie od tego, czy będą to auta klasyczne z Japonii, Mercedesy z Japonii czy samochody używane z Japonii), przekazane zostają wszystkie dokumenty, które umożliwią dokończenie procesu. Jakie to są dokumenty? Przede wszystkim:

  • dokument potwierdzający zakup, czyli faktura z Japonii,
  • akt własności pojazdu,
  • dokumenty z odprawy celnej, które stanowią dowód na to, że opłacone zostało cło i należny VAT.

Jeśli chcesz zarejestrować samochód w Polsce, konieczne jest także dołączenie tłumaczenia i potwierdzenia opłaty akcyzy. W ten sposób kończymy cały import samochodu i z tymi wszystkimi dokumentami możesz się udać już bezpośrednio do urzędu, aby dokonać rejestracji samochodu z Japonii i dokończyć cały związany z nim proces.

Nie chcesz zostać sam ze wszystkim formalnościami? Skorzystaj ze wsparcia pośrednika, który dopilnuje wszystkiego od A do Z, a ty będziesz mógł cieszyć się tylko swoim nowym autem!

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.