Odwiedź nas na
Facebook icon
Oldtimery - Co to za samochody i dlaczego ludzie je kupują?

Oldtimery - Co to za samochody i dlaczego ludzie je kupują?

Opublikowano:
7/8/2023

Oldtimery są marzeniem wielu miłośników klasycznych samochodów, ale nie trzeba być znawcą motoryzacji, by docenić ich unikatowość. Auta produkowane kilkadziesiąt lat temu mają w sobie coś wyjątkowego. To pojazdy z duszą, które zdecydowanie wyróżniają się na tle współczesnych samochodów. Nie każdy wie jednak, co dokładnie oznacza termin oldtimer i czym różni się od youngtimera. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej tym dwóm pojęciom i wyjaśniamy, czym kierują się fani motoryzacji kupujący stare samochody.

Czym są oldtimery i jak odróżnić je od youngtimerów?

Stare, zabytkowe samochody często są określane mianem oldtimer. Co to znaczy? Podobnie jak w przypadku youngtimerów, trudno o jedną, uniwersalną definicję tego pojęcia. Często przyjmuje się, że samochód oldtimer to auto, które ma przynajmniej 40 lat. Do tej kategorii zaliczają się też samochody, które są starsze – zostały wyprodukowane w latach 60., 70. i wcześniej.

Warto podkreślić, czym różnią się oldtimery od youngtimerów. Pojęcia są do siebie zbliżone, jednak opisują auta o różnym wieku. Jak można się domyślić po nazwie, oldtimery są starsze od youngtimerów. Do kategorii youngtimerów zalicza się samochody, które zostały wyprodukowane co najmniej 25 lat temu. Wiele osób korzysta z nich na co dzień, więc nie trudno zauważyć je na ulicach polskich miast. Z kolei oldtimery są rzadkością, najłatwiej spotkać je na zlotach miłośników pojazdów zabytkowych.

Do najpiękniejszych oldtimerów zalicza się takie auta jak Chevrolet Chevelle, Mercedes-Benz 190 SL, Fiat 124 Spider, Cadillac Eldorado czy Ferrari 330. Samochody z tej kategorii potrafią osiągać naprawdę zawrotne ceny, nie da się jednak odmówić im klasy – trudno przejść obok nich obojętnie.

Dlaczego ludzie kupują oldtimery?

Zastanawiasz się, po co ktoś miałby inwestować w kilkudziesięcioletni samochód, zamiast kupić nowe auto wyposażone w zaawansowane technologicznie rozwiązania? Odpowiedź jest prosta: klasyczne, zabytkowe auta mają duszę. Wyróżnia je piękny, niespotykany dziś design. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie stylowe rozwiązania i lubią się wyróżniać – najpiękniejsze oldtimery można uznać niemal za dzieła sztuki. Nie są to auta przeznaczone do codziennej jazdy i intensywnej eksploatacji, jednak dla wielu osób możliwość przejażdżki klasykiem ma dużo większą wartość niż aspekty praktyczne.

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię, która motywuje miłośników motoryzacji do zakupu oldtimerów – możliwość zarobku. Zabytkowe auta utrzymane w dobrym stanie z czasem zyskują na wartości. To dobra inwestycja, która po latach może przynieść niemały zysk.

Marzysz o oldtimerze? Sprowadź auto z Japonii!

Jeśli na widok oldtimerów serce bije Ci szybciej i myślisz o zakupie swojego wymarzonego klasyka, zapraszamy do skorzystania z oferty Sakura Motors. Nasza firma od lat sprowadza auta z Japonii – kraju, w którym kierowcy dbają o dobry stan techniczny samochodów, a przebiegi są niższe niż w przypadku rynku europejskiego. Doradzimy Ci w wyborze oldtimera, pomożemy załatwić wszelkie formalności i wylicytujemy dla Ciebie auto. Następnie dostarczymy je pod wskazany przez Ciebie adres. Cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Na japońskim rynku można znaleźć prawdziwe perełki motoryzacji – warto poszukać tam swojego wymarzonego auta!

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.