Odwiedź nas na
Facebook icon
Japońskie vs niemieckie samochody - które są bardziej niezawodne?

Japońskie vs niemieckie samochody - które są bardziej niezawodne?

Opublikowano:
7/8/2023

Samochody japońskie czy niemieckie – które są bardziej solidne i mniej awaryjne? Obie grupy pojazdów mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy podkreślają ich niezawodność. Nie ulega wątpliwości, że zarówno auta produkowane w Japonii, jak i u naszych zachodnich sąsiadów należą do światowej czołówki. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się ich zaletom i skonfrontować powszechne przekonania z rzeczywistością. W artykule odpowiadamy na pytanie, które samochody są bardziej niezawodne – auta japońskie czy niemieckie.

Mocne strony japońskich aut

Japońska motoryzacja cieszy się uznaniem i popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Do najpopularniejszych marek samochodów produkowanych w kraju kwitnącej wiśni należą:

  • Toyota,
  • Honda,
  • Nissan,
  • Mazda,
  • Mitsubishi.

Jakie są ich mocne strony? Auta z Japonii są cenione przede wszystkim za jakość wykonania. Wiele osób nazywa je niezawodnymi, ponieważ w porównaniu do innych marek wyróżniają się długą żywotnością. Wynika to m.in. z dopracowanych pod względem trwałości mechanicznej konstrukcji, które przekładają się na niską awaryjność samochodów. Co więcej, koszty zakupu, utrzymania i napraw japońskich aut są stosunkowo niskie.

Warto podkreślić też, że japońscy producenci od zawsze chętnie sięgali po nowoczesne technologie i nie stronią od innowacji. Świetnym przykładem jest marka Toyota, która w 1997 roku wprowadziła na rynek pierwszy produkowany seryjnie samochód hybrydowy – Toyotę Prius. Można śmiało powiedzieć, że japońscy producenci byli prekursorami wielu przełomowych technologii. Zdobyte przez lata doświadczenie konstrukcyjne pozwoliło im wypracować szereg niezawodnych rozwiązań, które przekładają się na wysoką wydajność i dynamikę pracy oraz wysokie standardy bezpieczeństwa samochodów.

Co wyróżnia auta niemieckie?

Niemieckie samochody, takie jak BMW, Audi, Porsche czy Mercedes, kojarzą się przede wszystkim z segmentem premium. To imponujące auta z mocnymi silnikami i luksusowym wyposażeniem, które wielu uważa za synonim niezawodności. Czy tak jest naprawdę? Auta z Niemiec wyróżniają się pod wieloma względami:

  • mają niezwykle trwałe konstrukcje,
  • cechują się stosunkowo niską awaryjnością,
  • są solidne i bezpieczne,
  • świetnie wypadają w testach drogowych.

Niemieccy producenci stosują zaawansowanie rozwiązania inżynieryjne, co z jednej strony jest ogromną zaletą, z drugiej – może wiązać się z wyższymi kosztami napraw niż w przypadku aut japońskich.

Samochody japońskie czy niemieckie – które są bardziej niezawodne?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy to japońskie, czy niemieckie samochody są bardziej niezawodne. Tak naprawdę, ilu kierowców – tyle opinii. Dokonując oceny, warto posłużyć się popularnymi rankingami. W zestawieniu Consumer Reports obejmującym 10 najlepszych samochodów z rocznika 2023 znalazło się aż 6 japońskich modeli i ani jednego niemieckiego. Auta z kraju kwitnącej wiśni zostały też docenione w rankingu „What Car?” 2022 – znalazły się na podium m.in. w kategorii samochodów miejskich, kompaktowych i elektrycznych. Niemieckie pojazdy również otrzymały wysokie oceny, np. w segmencie aut luksusowych. Przed podjęciem decyzji o tym, jakie auto kupić, warto sprawdzić też najnowszy ranking ADAC. Tak naprawdę wiele zależy bowiem od konkretnego modelu, a nie wyłącznie marki czy kraju pochodzenia samochodu. Wątpliwości nie ulega wyłącznie fakt, że zarówno auta japońskie, jak i niemieckie należą do najbardziej niezawodnych na świecie.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.