Odwiedź nas na
Facebook icon
Japoński rynek motoryzacyjny – jak wygląda?

Japoński rynek motoryzacyjny – jak wygląda?

Opublikowano:
7/8/2023

Japoński rynek motoryzacyjny cieszy się sporą popularnością również w krajach europejskich. Samochody japońskie są solidnie wykonane, często posiadają ciekawe rozwiązania i zastosowania, z którymi trudno spotkać się gdziekolwiek indziej. Nic więc dziwnego, że na ich import do Europy decyduje się aż tak wiele osób. Warto więc wiedzieć, jak dokładnie prezentuje się japoński rynek samochodowy i na co na pewno należy zwrócić swoją uwagę podczas dokonywania wyboru konkretnego modelu.

Spis treści:

  1. Japoński rynek krajowy, czyli JDM
  2. Udoskonalanie JDM. Jakie przeróbki są stosowane?
  3. Rynek japońskich samochodów jest oryginalny
  4. Czym jeszcze wyróżniają się japońskie samochody na tle innych?

Krajowy japoński rynek motoryzacyjny, czyli JDM

JDM to angielski skrót, który oznacza Japanese Domestic Market, co możemy przetłumaczyć jako japoński rynek krajowy. Oczywiście jest to określenie, które oznaczać może wiele różnych dziedzin, ale najczęściej używa się go właśnie w odniesieniu do japońskiego rynku motoryzacyjnego. Co więcej, tym zwrotem najczęściej posługują się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzy interesują się japońskim rynkiem oraz japońskimi samochodami. Z reguły są to jednak pojazdy, które przeznaczone zostały na rynek wewnętrzny. Bardzo często są to auta, które zostały poddane różnym udoskonaleniom i przeróbkom, ale nie ze względów estetycznych, a jedynie po to, aby przystosować je chociażby do ulicznych wyścigów bądź driftu. Każdy miłośnik szybkiej jazdy na pewno wie, że czasami wystarczy niewiele, aby auto dopasowało się właśnie do danego zadania. Często jest to kwestia już nawet jednego dodatkowego elementu.

‍Udoskonalanie japońskiego rynku samochodowego - jakie przeróbki są stosowane?

Japoński Rynek Motoryzacyjny (JDM), jak już zostało wspomniane w początkowej części, to bardzo często auta z Japonii, które dostosowane są do wyścigów. Właśnie dlatego podczas wprowadzania przeróbek bierze się pod uwagę to, aby pozostawały one lekkie i nie zawierały nadprogramowych elementów, które nie sprawdzą się podczas szybkiej jazdy, a wręcz przeciwnie. Miłośnicy motoryzacji, którzy się na to decydują, z reguły odpuszczają bajery, takie jak przyciemnione szyby czy drogie systemy car-audio. Na jakie przeróbki warto wtedy zwrócić uwagę? Przede wszystkim:

  • montowane są lżejsze felgi,
  • niektóre elementy karoserii zastępowane są dodatkami wykonanymi z włókna węglowego,
  • dodatkowo obniżone zostaje zawieszenie.

Na osobną uwagę w tych japońskich samochodach zasługuje silnik. Powinien być w pełni dostosowany do wysokich obrotów, a oprócz tego niektórzy decydują się na dodatkową turbosprężarkę.

To wszystko nie oznacza jednak, że osoby zajmujące się japońskim rynkiem samochodowym całkowicie rezygnują z estetycznych dodatków. Przede wszystkim charakterystyczne dla tego stylu są kierunkowskazy, wzbogacone o pomarańczowe klosze, które zapalają się wtedy, gdy włączy się światła postojowe. Dla tego typu japońskich samochodów zmniejsza się również tablice rejestracyjne. Japoński rynek motoryzacji wychodzi naprzeciw miłośnikom samochodów i produkuje akcesoria, za sprawą których można samemu „ucharakteryzować” swoje auto – również mieszkając poza granicami Japonii.

Rynek japońskich samochodów jest oryginalny

Nie da się zaprzeczyć temu, że japoński rynek samochodowy jest po prostu niezwykle oryginalny. Dopasowywanie samochodów pod konkretne potrzeby sprawiło, że powstał cały nurt, moda oraz styl. Wiele osób decyduje się na import samochodu wraz z transportem auta z Japonii właśnie dlatego, że posiada on udoskonalenia i akcesoria, których na próżno szukać w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie. Fascynacja tym sprawiła, że wiele bogatych osób mieszkających poza Japonią zaczęło naśladować ten styl na swoje potrzeby. Tym samym zaczęto korzystać z dodatków, które można sprowadzić z Japonii albo po prostu ściągając do siebie całe auto, w tym samochody używane z Japonii. Miłośnik motoryzacji na pewno bez żadnego problemu szybko rozpozna, który samochód inspirowany był japońskimi wpływami. Opcji jest naprawdę wiele, bo w sumie w każdym samochodzie wymienić można niemalże wszystko.

Japońskie samochody - czym jeszcze wyróżniają się na tle innych?

Japońskie samochody najczęściej prezentują bardzo korzystny i przekonujący stosunek ceny do ich jakości. Właśnie dlatego wybierane są nie tylko w kraju, ale i poza nim. Z reguły są to auta bezawaryjne, które sprawią, że na długi czas zapomnisz o odwiedzinach u mechanika! Japończycy produkują również bardzo dobre samochody sportowe, które na pewno zostaną docenione przez niejednego miłośnika szybkiej jazdy i pojazdów zachowanych właśnie w tym stylu. Warto zwrócić także uwagę na Mercedesy z Japonii oraz auta klasyczne z Japonii. Nowsze modele, które znaleźć można na japońskim rynku, oferują także zaawansowane opcje technologiczne. Japończycy bardzo lubią systemy, które usprawniają ich życie, a więc, jak można się domyślać, tych rozwiązań nie brakuje również w produkowanych pojazdach. Pierwsza dedykowana nawigacja na świecie, która trafiła w ręce kierowców, została zamontowana właśnie w Lexusie LS. W Japonii cały czas opracowywane są coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Ciekawi cię japoński rynek motoryzacyjny? Sprawdź koniecznie, jakie samochody będą dla ciebie najlepsze!

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.