Odwiedź nas na
Facebook icon
Acura NSX a Honda NSX - (czy są różnice?)

Acura NSX a Honda NSX - (czy są różnice?)

Opublikowano:
5/9/2023

NSX – ten model samochodu kojarzą chyba wszyscy fani motoryzacji. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że występuje on pod dwiema markami: Acura NSX oraz Honda NSX. Nazwy często są stosowane zamiennie, ale czy odnoszą się do tego samego auta? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czy między Hondą NSX a Acurą NSX są jakieś różnice.

Honda NSX – kultowe auto sportowe

Japońskie samochody sportowe cieszą się uznaniem na całym świecie. W latach 80. i 90. kraj kwitnącej wiśni wypuścił na rynek wiele znanych modeli, takich jak Nissan Skyline GT-R R32, Mitsubishi 300 GT czy Mazda RX-7. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych z tego okresu jest Honda NSX – auto, które urosło do rangi kultowego. Z czego wynika jego fenomen?

Honda NSX I została po raz pierwszy zaprezentowana w 1989 roku, a produkcja auta trwała od roku 1990 do 2005. Pojazd zdecydowanie wyróżniał się na rynku motoryzacyjnym. Jego twórcy – w tym Ayrton Senna, kierowca Formuły 1 – postawili na szereg innowacji. Nadwozie zostało wykonane w całości z aluminium, a pod maską umieszczono silnik VTEC ze zmiennymi fazami rozrządu. Serce samochodu wykonano w układzie V6, miało pojemność 3 l i moc 275 KM.

Honda sportowa NSX I zachwycała pod każdym względem – osiągów, konstrukcji, a także wyposażenia i designu, który okazał się ponadczasowy. Samochód do dzisiaj jest uważany za perełkę japońskiej motoryzacji i stanowi marzenie wielu fanów sportowych aut. W latach 2016-2022 produkowano drugą generację Hondy NSX. Auto wyposażono w sportowy układ hybrydowy, a jego łączna moc to 581 KM.

Acura, czyli Honda w amerykańskiej wersji

Honda NSX występuje też pod inną nazwą: Acura NSX. Pojęcia często są stosowane zamiennie, co może budzić pewne wątpliwości – Acura nie jest dobrze znana Europejczykom. Jaka jest historia marki? Hondę i Acurę można porównać do Toyoty i Lexusa czy Nissana i Infiniti – to jeden koncern, ale dwie różne marki. Acura powstała w 1986 roku w celu produkcji luksusowych modeli Hondy na kilka rynków, w tym rynek amerykański i kanadyjski. Marka zaprezentowała model NSX w 1989 roku.

Honda NSX a Acura NSX – różnice

Przejdźmy do porównania Hondy NSX i Acury NSX. Czy między samochodami występują jakieś różnice? Tak naprawdę Acura NSX i Honda NSX to te same auta. Z tą różnicą, że Acura była produkowana głównie na rynek amerykański, a Honda – na rynek japoński i resztę świata, w tym Europę. Samochody mają inne emblematy i różnią się w niewielkim stopniu, m.in. ze względu na przepisy. Przykładowo, w USA tylne kierunkowskazy są barwy czerwonej, a nie pomarańczowej.

Warto zwrócić też uwagę, że NSX wychodził w kilku różnych wersjach, z których część była dostępna wyłącznie na rynku japońskim, pod marką Honda. Mowa tu m.in. o NSX Type R.

Japońskie samochody sportowe – import do Polski

Zarówno Honda NSX, jak i Acura NSX pierwszej generacji to obecnie mocno rozchwytywane modele, które osiągają wysokie ceny – zwłaszcza egzemplarze w dobrym stanie, które nie przeszły mocnego tuningu. Jeśli marzysz, by stać się właścicielem sportowego auta z Japonii, niekoniecznie NSX, chętnie pomożemy Ci spełnić to marzenie.

W Sakura Motors od wielu lat sprowadzamy używane auta z Japonii, w tym sportowe i klasyczne auta z Japonii. Pomagamy klientom w wyborze i znalezieniu samochodu, bierzemy udział w licytacjach, wspieramy w dopełnieniu wszelkich formalności. Organizujemy też transport auta z Japonii. Skontaktuj się z nami, by już wkrótce wsiąść za kierownicę swojego wymarzonego samochodu!

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.