Odwiedź nas na
Facebook icon
Kei car - co to jest i dlaczego jest tak popularny w Japonii?

Kei car - co to jest i dlaczego jest tak popularny w Japonii?

Opublikowano:
7/8/2023

Jest niewielki, funkcjonalny, świetnie nadaje się do jazdy miejskiej i często zaskakuje nowoczesnym wyposażeniem. Kei car, bo o tym typie samochodów mowa, jest niezwykle popularny w Japonii, ale dla mieszkańców Europy stanowi głównie kulturową ciekawostkę. Fenomen kompaktowych aut w kraju kwitnącej wiśni ma wiele przyczyn – od praktycznego podejścia do jazdy po szereg ulg wobec właścicieli mikrosamochodów. Dowiedz się, czym są kei cars i skąd bierze się ich popularność w Japonii.

Czym jest kei car?

Kei car z japońskiego oznacza „lekki samochód” (kei-jidōsha), co trafnie oddaje, czym wyróżniają się te osobliwe pojazdy. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest rozmiar, który przekłada się na niewielką wagę. Według przepisów keicars mogą mieć następujące parametry maksymalne:

 • długość: 3400 mm,
 • szerokość: 1480 mm,
 • wysokość: 2000 mm,
 • pojemność silnika: 660 cm3,
 • moc: 64 KM.

Kei-cars pojawiły się w Japonii po zakończeniu II wojny światowej, w 1949 roku, i miały stanowić kategorię pojazdów dostępnych dla wszystkich – również osób, które mogły pozwolić sobie co najwyżej na zakup motocykla, a nie pełnowymiarowego auta. Czy rozwiązanie udało się spopularyzować? Zdecydowanie tak. Na ulicach japońskich miast nie brakuje obecnie aut typu kei-car, co stanowi swego rodzaju międzynarodowy fenomen.

Z czego wynika popularność samochodów kei car w Japonii?

Pierwszym powodem, dla których kei cars cieszą się dużą popularnością w Japonii, są uregulowane prawem ulgi. Ich właściciele płacą niższe podatki i są objęci niższą kwotą ubezpieczenia OC. Mogą też liczyć na wiele innych udogodnień, w tym specjalne miejsca parkingowe przeznaczone dla mikroaut. Powodów jest jednak więcej. Kei auto to samochód idealny do jazdy miejskiej, zwłaszcza jeśli mówimy o gęsto zaludnionych aglomeracjach, w których łatwo o korki i problemy z parkowaniem. Producenci szybko wykorzystali fakt, że Japończykom odpowiada to rozwiązanie, w związku z czym segment mikrosamochodów od lat nieustannie się rozwija. Na rynku dostępne są nie tylko osobówki kei car, ale również dostawczaki, auta terenowe czy vany. Czy kei cary odstają od pełnowymiarowych samochodów? Pod wieloma względami tak, ale nie oznacza to, że jazda nimi jest mocno niekomfortowa. Bez problemu można kupić auto z tego segmentu wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, GPS, a nawet w napęd hybrydowy i elektryczny. To niewielkie, ale wygodne i nowoczesne auta, które w pewnych warunkach sprawdzają się naprawdę dobrze, a do tego mają niewielkie spalanie.

Przykłady aut kei car – Suzuki, Honda, Daihatsu i inne

Kei-cary są produkowane przez wiele japońskich koncernów motoryzacyjnych. Przykłady?

 • Kei car Honda N-Box.
 • Kei car Toyota Pixis Joy.
 • Kei car Suzuki  Alto.
 • Kei car Nissan Dayz.
 • Kei car Subaru Pleo.
 • Kei car Mitsubishi eK X.
 • Kei car Mazda Flair Crossover.

Niewielkie auta z Japonii często zwracają uwagę nie tylko funkcjonalnością, ale również designem. Świetnym przykładem jest kei car Daihatsu Copen GR Sport, a także Honda S660, czyli dwudrzwiowe mikrokabriolety w sportowym wydaniu. Japońska motoryzacja ma naprawdę wiele do zaoferowania. I choć kei-cary nie zdobyły szturmem europejskiego rynku, nie da się zaprzeczyć, że są ciekawym i pod wieloma względami praktycznym rozwiązaniem.

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.