Odwiedź nas na
Facebook icon
Karty aukcyjne i oceny aukcyjne USS

Karty aukcyjne i oceny aukcyjne USS

Opublikowano:
28/9/2023

Zastanawiasz się, w jaki sposób weryfikujemy stan samochodów z japońskich aukcji? Między innymi poprzez karty aukcyjne pojazdu, zawarte w nich oceny i informacje o ewentualnych usterkach. Dokumenty tego typu są standardem w przypadku licytacji aut w największym japońskim domu aukcyjnym – USS. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemie aukcyjnym w kraju kwitnącej wiśni, zapraszamy do lektury.

Czym są karty aukcyjne pojazdu? Jakie informacje zawierają?

Najpopularniejszym sposobem zakupu używanego auta w Japonii jest udział w licytacji. Na terenie kraju działa wiele domów aukcyjnych, takich ja USS Tokyo. Można w nich kupić luksusowe, sportowe czy klasyczne auta z Japonii w różnym wieku i stanie technicznym. Wiele osób ma wątpliwości, czy import auta z Japonii jest bezpieczny – najczęściej kupujący nie ma bowiem szansy zobaczyć auta na żywo ani przeprowadzić inspekcji pojazdu. Na szczęście domy aukcyjne udostępniają licytującym zdjęcia i specjalne dokumenty, które zawierają kluczowe informacje na temat samochodów.

Domy aukcyjne korzystają z różnych wzorów dokumentów, jednak przedstawione w nich dane są bardzo podobne. Przykładowo, karty aukcyjne USS zawierają podstawowe informacje o pojeździe, takie jak numer podwozia i przebieg, a także opis wyglądu auta i informacje o ewentualnych usterkach. Z dokumentów dowiemy się m.in., czy dane auta z Japonii mają jakiekolwiek zarysowania, ślady korozji oraz czy przeszły poważniejsze naprawy.

Każdy, kto kupuje i sprowadza używane auta z Japonii, powinien doskonale orientować się w oznaczeniach zawartych w kartach aukcyjnych i każdorazowo weryfikować ich zawartość. Choć nic nie zastąpi osobistej inspekcji pojazdu, dokumenty dają naprawdę dobre pojęcie o stanie i wartości samochodów.

Oceny aukcyjne USS – co oznaczają?

Jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę analizując karty aukcyjne, są oceny aukcyjne. Japonia stosuje specjalny system oznaczeń, który odnosi się do ogólnego stanu pojazdu, a także stanu wnętrza samochodu. Co oznaczają poszczególne oceny?

Jeśli chodzi o stan ogólny, pojazd może otrzymać ocenę 1, 2, 3, 3.5, 4, 4.5, 5 lub 6. Mówiąc najprościej: im wyższa ocena, tym lepiej. Przykładowo:

  • ocena 1 odnosi się m.in. do pojazdów uszkodzonych w wyniku pożaru lub powodzi,
  • ocena 3 oznacza, że samochód posiada wiele zauważalnych defektów, zarówno wewnątrz (np. przetarcia, plamy), jak i zewnątrz (np. zarysowania, wgniecenia),
  • ocena 6 jest przyznawana samochodom stosunkowo nowym (maksymalnie 36 miesięcy od daty pierwszej rejestracji, przebieg poniżej 30 000 km), które są w bardzo dobrym stanie.

Niektórym pojazdom przyznawane są także oceny: S (nowy samochód, który ma mniej niż 12 miesięcy, z przebiegiem maksymalnym 10 000 km), RA (samochód po naprawie niewielkich uszkodzeń powypadkowych), R (samochód po naprawie uszkodzeń powypadkowych), *** (auto poważnie uszkodzone, niepoddane naprawie lub z niesprawnym silnikiem).

Jeśli z kolei chodzi o stan wnętrza samochodu, pojazd może otrzymać ocenę od A do E. A oznacza, że pojazd nie wymaga napraw i wygląda jak nowy lub niemal nowy, E odnosi się do aut wymagających dużych napraw. Oceny aukcyjne USS to bardzo dobry wyznacznik stanu technicznego samochodu, na podstawie którego można oszacować ewentualne koszty napraw i faktyczną wartość pojazdu.

Sakura Motors – bezpieczny import auta z Japonii

Zasady zakupu auta z Japonii wydają Ci się mocno skomplikowane? Obawiasz się ryzyka związanego z importem samochodu z tak odległego kraju? Skontaktuj się z Sakura Motors – specjalizujemy się w sprowadzaniu aut z Japonii i oferujemy kompleksowe wsparcie w tym zakresie. Nasze usługi obejmują pomoc w wyszukaniu pojazdu, weryfikację auta i udział w licytacji w imieniu kupującego. Organizujemy też transport auta z Japonii pod wskazany adres. Dzięki temu nie musisz o nic się martwić – współpraca z Sakura Motors to wygodne rozwiązanie pozbawione ryzyka.

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.