Odwiedź nas na
Facebook icon
Fenomen Toyoty w Polsce: Dlaczego Polacy pokochali te samochody?

Fenomen Toyoty w Polsce: Dlaczego Polacy pokochali te samochody?

Opublikowano:
22/4/2024

Od lat marka Toyota należy do najbardziej popularnych na krajowym rynku samochodów. Mimo że to producent, który powstała ponad 8 tysięcy kilometrów od Polski, jej samochody zdobyły uznanie w Europie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie japoński producent ma wielu zwolenników. Dlaczego tak się dzieje? O tym staramy się tym razem coś więcej napisać. Przyjrzyjmy się fenomenowi, który tak bardzo wpłynął na rynek motoryzacyjny w Polsce – miłości Polaków do Toyota.

Marka Toyota – początki japońskiego producenta samochodów

W przypadku marki Toyota pochodzenie samochodów to Japonia, ale warto także zwrócić uwagę na to, co kryje się za tą nazwą. Tłumacząc dosłownie nazwę tego producenta, można określić go jako: „bogata polewa ryżu”. Trudno określić, skąd taka właśnie nazwa, natomiast warto zastanowić się, dlaczego ten producent sobie tak wielu zwolenników w kraju nad Wisłą?

Historia Toyoty – wyjątkowa marka mająca ponad 80 lat

Jeśli zainteresuje kogoś marka Toyota, historia zaczyna się w 1937 roku w Japonii. Kiichiro Toyoda założył markę jako przedsiębiorstwo rodzinne, mając na celu tworzenie aut dostępnych dla przeciętnego Japończyka. Założenie było więc takie, że powstawać będą samochody budżetowe, które będzie mógł kupić przeciętny mieszkaniec Japonii. Takie były początki tego producenta, jednak obecnie Toyota jest jednym z największych producentów samochodów na świecie. Przez lata swojej działalności firma rozwinęła produkcję, udoskonaliła swoje rozwiązania techniczne i wprowadziła do sprzedaży wiele udanych modeli. Nie tylko gwarantuje wysoką jakość samochodów, ale jest również pionierem w wielu nowoczesnych rozwiązaniach. To właśnie auta tej marki stały się krokiem do utorowania popularności samochodom hybrydowym. 

Alternatywa dla samochodów z Niemiec – popularność Toyoty w Polsce

Po upadku PRL Polacy zaczęli coraz chętniej sięgać po ofertę międzynarodowych koncernów produkujących samochody. Początkowo nasz kraj stał sie miejscem, w którym masowo pojawiały się samochody od naszego zachodniego sąsiada. Z czasem rosła jednak popularność także innych kierunków importu i tak w Polsce zaczęły pojawiać się auta francuskie i właśnie japońskie, wśród których królowały Toyoty. Polacy docenili doskonałą jakość, funkcjonalność i atrakcyjną estetykę. Japońskie auta zachwycały rozwiązaniami technicznymi, świetnym wyglądem i wieloma innowacjami, których brakowało w autach niemieckich, gdzie stawiano na świetną mechanikę, ale innowacyjne technologie nie były tak dynamicznie rozwijane.  

Najpopularniejszy model Toyoty – król polskich dróg

Nie da się ukryć, że najpopularniejszy model Toyoty w Polsce to niezastąpiona Corolla. Wprowadzona do produkcji w 1966 roku zyskała na popularności dzięki swojej niezawodności, ekonomiczności i łatwości serwisowania. Corolla, jak wiele auta z Japonii, reprezentuje wysoki standard produkcji japońskiej i jest uważana jako symbol jakości i trwałości. Przez lata była hitem sprzedaży i bardzo często pojawiała się także w naszym kraju. Obecnie te kierunki nieco się zmieniły i prawdopodobnie najczęściej sprzedawanym modelem przygotowywanym przez Toyotę jest niewielkie miejskie auto o nazwie Yaris. Niezależnie od tego, który model w danym momencie jest najbardziej popularny, auta klasyczne z Japonii cieszą się u nas popularnością i ich sprzedaż nie maleje. 

Na czym polega fenomen Toyoty?

Niektórzy zastanawiają się, na czym polega fenomen Toyoty? Przede wszystkim kwestie, które trzeba mieć na uwadze to niezawodność, komfort, ekonomiczność i solidność wykonania. To wartości ważne dla polskiego kierowcy.  Właściciele japońskich samochodów podkreślają, że w autach Toyota jeździ się komfortowo, niezawodnie, a jednocześnie ekonomicznie. To wszystko sprzyja doskonałej kulturze jazdy. Nie ma więc zaskoczenia, że auta tej marki świetnie się sprzedają, a atrakcyjne i funkcjonalne wnętrza samochodów japońskiego producenta to również czynnik zachęcający do dokonania zakupu. 

Konkluzja – zasłużona popularność samochodów Toyoty

Fenomen Toyoty zasługuje na szczególne uznanie. Polski rynek motoryzacyjny zdecydowanie pokochał te auta za ich niezawodność, świetną estetykę i wiele innowacyjnych rozwiązań. Najpopularniejszym modelem jest Toyota Corolla i Yaris, choć każde auto tej marki przyciąga uwagę swoją doskonałą jakością i wygodą. Co interesujące w Polsce popularność zyskują także sprowadzone bezpośrednio samochody używane z Japonii, takie jak mercedesy z Japonii czy auta klasyczne z Japonii, wśród których są także auta jdm przeznaczone na lokalny rynek. Dla tych wszystkich, którzy rozważają sprowadzenie auta z Kraju Kwitnącej Wiśni, istnieje transport auta z Japonii. Pojawiają się firmy, które odpowiadają na zainteresowanie klientów i zajmują się importem samochodów z Japonii. Profesjonalna obsługa takiego transportu ma istotne znaczenie dla kupującego, który chce, by auto dotarło do niego bezpiecznie bez żadnych uszkodzeń. Jeśli więc ktoś chce sprowadzić auto bezpośrednio z Japonii, trzeba szukać dobrej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach.

Jak możemy
Ci pomóc?

Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Spróbuj ponownie.